Sdílet na Facebooku

Korfu a Jónské moře

Všichni asi dobře víte, že Korfu leží v Jónském moři. To u nás není, tak známé na rozdíl třeba od Jaderského moře, tak si pojďme o něm říci pár základních faktů. Jónské moře (italsky Mare Ionio, řecky Πέλαγος, albánsky Deti Jon) je přirozenou součástí Středozemního moře. Nachází se mezi třemi státy – Itálií, Albánií a Řeckem. Nejlepší představu si asi uděláte z malé mapky, které se nachází pod tímto článkem. Jinak od Jaderského moře na jihu je to Jónské odděleno přes 75 kilometrů široký Otrantský průliv.

Na západě hraničí se Sicílií a Messinský průliv ho odděluje (nebo také spojuje 🙂 ) s Tyrhénským mořem. Na západě je pak spojeno pouze úzkým Korintským průplavem s mořem Egejským. V Jónské moři se pak nachází velké množství ostrůvků a to jak těch úplně malých, tak větších, zejména tzv. Jónských ostrovů, které se nacházejí z velké části při pobřeží Řecka. Mezi tyto ostrovy patří nejenom Korfu ale i Lefkáda, Kefalonie, Zakynthos nebo bájná Odyseova Ithaka.

Z encyklopedických údajů o Jónském moři ještě doplníme plochu 169 000 km², průměrná hloubka se pohybuje do 1000 metrů, ale v nejhlubším místě dosahuje až k úctyhodným 5 121 metrům.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.